Vyhledávání v seznamu vyšetření


Metoda:

Základní kultivační vyšetření zahrnuje průkaz aerobních bakterií, screening kvasinek, průkaz Neisseria gonorrhoeae a Gardnerella vaginalis. U tekutých materiálů je vyšetření doplněno o mikroskopické vyšeření.


Primární vzorek:

vaginální, cervikální stěr, ejakulát, prostatický sekret, stěr z uretry


Postup odběru:

Odběrový materiál označte před vlastním odběrem.


Výtěr z pochvy:

Sterilní vatový tampon zaveďte otáčivým pohybem do pochvy a vytáhněte. Zamezte kontaktu tamponu s okolní kůží. Zanořte do transportního média.

 

Výtěr z cervixu:

Odběr proveďte za pomoci gynekologických zrcadel. Po zavedení zrcadel otáčivým pohybem odeberte sterilním vatovým tamponem materiál z hrdla děložního. Tampon po odběru zanořte do transportní půdy.

 

Prostatický sekret:

Pacient se vymočí a po provedení masáže prostaty je sekret odebrán do sterilní plastové nádobky nebo zkumavky, v případě malého množství tekutiny je možné sekret odebrat jako stěr sterilním tamponem do transportního média.

 

Ejakulát:

Odběr ejakulátu se provede standardním způsobemdo sterilní zkumavky nebo kontejneru, požadované množství tekutiny je 1- 5ml.

 

Uretra stěr:

U muže se sterilní tampon na drátu zavede do ústí močové trubice do hloubky 2 - 4 cm, ponechá se na místě cca 2 sekundy a poté se rotačním pohybem vyjme zpět a zanoří se do transportního média.

U ženy se provádí výtěr cca 1 hodinu po vymočení. Sterilní tampon na drátu se zavede do močové trubice, ponechá se na místě cca 2 sekundy a poté se vyjme zpět a zanoří se do transportního média.


Uchování:

Pokojová teplota: max. 1 - 2 dny


Transport:

Přepravní box: 15 - 25°C


Doba odezvy:

Negativní: 2 dny

Pozitivní: 5 dnů


Odběrová souprava:

Sterilní vatový tampon s transportním médiem AMIES

amies plast 300x76

  

Sterilní vatový tampon na drátku s transportním médiem AMIES

amies hlinik 300x87

 

Sterilní kontejner

Zkumavka sputum 300x110


Poznámka:

Ostatní požadavky, průkaz anaerobních bakterií, MRSA, GBS je nutné uvést na žádance.


Doporučení ke screeningu GBS:

Z důvodu celosvětově prokázané rezistence Streptococcus agalactiae na makrolidová antibiotika a klindamycin (30%) doporučujeme testování citlivosti vždy při pozitivním nálezu, a to i u pacientek nealergických na penicilin, z důvodu možných nepředvídatelných komplikací v porodním a poporodním období.


Akreditovaný SOP:

SOPV-PREV-206


Joomla templates by a4joomla