Phone270 005 895(Po–Pá: 7:00–16:00)
Envelopehelpdesk@prevedig.cz

Anti-tTG IgG

Anti-tTG IgG (Ab proti tkáňové transglutamináze)
MetodaCLIA (chemiluminiscence)
Primární vzorek (biologický materiál)Plná krev
Odběrová souprava
vacuette_cervena_300x87.jpg
Vacuette červený uzávěr - plast se separačním gelem gelem​
Pokyny pro pacientaPříprava k odběru
Pokyny pro odebírající personálOdběr žilní krve
​Podmínky transportuPokojová teplota (15 - 25 °C)
StabilitaStabilita při 15 - 25 °C 8 hodin
Stabilita při 2 - 8 °C 48 hodin
Stabilta při -20 °C 3 měsíce (nesmí dojít k opakovanému zmrazování a rozmrazování vzorku)
Doordinace21 dní
Doba dodání14 dní

 

Referenční meze

Věk od - doReferenční mezVyhodnoceníJednotka
0 - 99 let< 20NegativníCU
 20 – 30Slabá pozitivitaCU
 > 30Pozitivní CU

 

Zdroj referenčních mezí

Příbalový leták výrobce Inova Diagnostics.

 

Indikace

  • Celiakie

     

Interpretace

Celiakie je definovaná jako závažné chronické onemocnění tenkého střeva.  Je to chronický stav, jehož hlavní rysy zahrnují zánět a charakteristické „zploštění“ střevní sliznice vedoucí k malabsorpčnímu syndromu známému jako gluten senzitivní enteropatie. Je způsobena trvalou celoživotní nesnášenlivostí lepku. Na jejím vzniku se podílejí genetická predispozice i další faktory (kojení, skladba potravy, infekce). Nejčastější výskyt onemocnění je v dětském věku a v dospělosti mezi 30-50 rokem. V evropských zemích je četnost výskytu 1:100 až 1:200. Častá je asociace celiakie s jinými chorobami (diabetes melitus 1. typu, tyroiditidy, revmatoidní artritida, nádory střev). Vzhledem k poměrně nízké úspěšnosti stanovení správné diagnózy zejména u dospělých pacientů je laboratorní vyšetření vhodné při vyhledávání potenciálních pacientů i pro monitorování dodržení bezlepkové diety. Obzvláště koncentrace protilátek proti tkáňové transglutamináze a gliadinu kopírují dodržování bezlepkové diety a to již v prvních měsících po jejím nasazení. 

U pacientů s deficitem IgA (výskyt 1:500) jsou patogenní protilátky ve třídě IgG. Proto by vyšetření koncentrace celkového IgA mělo být nedílnou součástí vyšetření u pacientů s podezřením na celiakii. Mnoho lidí s celiakií, kteří mají dostatečné množství IgA, nevyrábí protilátky IgG proti tTG. Většina lidí s deficitem IgA tyto protilátky IgG vyrábí.

Protilátky proti gliadinu mají vyšší význam u dětí do 2 let věku, kdy protilátky proti endomysiu a tkáňové tranglutamináze nemusejí být ještě detekovatelné.

Protilátky proti tkáňové transglutamináze (tTG) jsou pozitivní u pacientů s onemocněním jater (cirhóza jater, primární biliární cirhóza, autoimunitní hepatitidy…), v těchto případech jsou protilátky proti endomyziu negativní (slouží jako diferenciální diagnostika mezi celiakií a hepatopatiemi). Cílovou strukturou protilátek proti tTG jsou endomysia. Tento enzym se přímo účastní v patogenezi onemocnění (váže se na glutaminové zbytky v molekule gliadinu). U vnímavých jedinců dochází k nastartování patologické imunitní reakce nejdříve proti gliadinu tak následné v rámci rozšiřování epitopů proti tkáňové transglutamináze (tkáňová transglutamináza je enzym, na který se váže gliadin).

Stanovení protilátek proti tkáňové transglutamináze se provádí chemiluminiscenčním testem ve třídě IgG a IgA s rekombinantní lidskou tkáňovou transglutaminázou jako antigenem. Senzitivita testu je 87-97%, specifita 88-98%. V případě pozitivity protilátek proti tkáňové transglutamináze i endomyziu se blíží pravděpodobnost stanovení diagnózy celiakie 100%. Přesto se doporučuje potvrdit diagnózu genetickým vyšetřením a biopsií.

 

Interference

Výrobce neuvádí.

 

Poznámka

Reaktivita v CU je přibližně úměrná titru autoprotilátek ve vzorku pacienta. 

U metod vyšetřujících specifické autoprotilátky je doporučeno vyšetření celkového IgG z důvodu možného ovlivnění výsledků.

 

Revize1. 11. 2024
Autor: Ing. Jana Boháčová, Ph.D.
Tisk