Phone270 005 895(Po–Pá: 7:00–16:00)
Envelopehelpdesk@prevedig.cz

Mycoplasma pneumoniae IgG IgM

Mycoplasma pneumoniae  IgG IgM
MetodaChemiluminiscenční imunoanalýza - CLIA
Primární vzorek (biologický materiál)Sérum, plazma
Odběrová souprava
vacuette_cervena_300x87.jpg
Vacuette červený uzávěr - plast se sep. gelem
Pokyny k odběru a příprava pacientaPokyny pro personál
​Podmínky transportuTermobox 15 - 25 °C
StabilitaStabilita v séru při 2 - 8 °C 8 dní
Doordinace1 týden
Doba dodání1 den

 

Referenční meze

MP-IgG AU/mlVyhodnocení
‹ 10Negativní
≥ 10Pozitivní

 

MP IgM indexVyhodnocení
‹ 10Negativní
≥ 10Pozitivní

 

Interpretace

  • IgG + IgM negativní – séronegativní
  • IgG pozitivní, IgM negativní – normální séropozitivní nález
  • IgG + IgM pozitivní- suspektní aktivní infekce

     

Klinické informace

Mycoplasma pneumoniae vyvolává atypickou pneumonii, infekce má pozvolný nástup doprovázený nevolností, myalgií, bolestí v krku a bolestmi hlavy a v časovém úseku od jednoho do pěti dnů se zvýrazňují příznaky v hrudníku. Kašel je charakteristicky suchý, dráždivý a občas záchvatový a může se stát význačným rysem infekce. Fyzické příznaky, např. šelest, jsou patrné často teprve na rentgenových snímcích prokazujících pneumonii. Průběh nemoci je proměnlivý, ale kašel, abnormální příznaky v hrudníku a rentgenové změny mohou přetrvávat i několik týdnů. Nákaza postihuje častěji děti.

Nemoc je převážně omezena na dýchací ústrojí.

Odhalení specifických protilátek proti Mycoplasma pneumoniae je primárním diagnostickým nástrojem pro přesné rozpoznání akutního onemocnění dýchacího ústrojí způsobeného Mycoplasma pneumoniae. Po počáteční infekci normální imunitní systém okamžitě reaguje a vytváří protilátky, jejichž počet je nejvyšší po třech až šesti týdnech a postupně v průběhu měsíců až let se opět snižuje. Následkem dlouhé inkubační doby je odezva protilátek často zřetelná, než se objeví příznaky.  Zvýšená hladina IgM příznačná pro Mycoplasma pneumoniae může být sama o sobě interpretována jako známka akutní infekce, protože tato protilátka se obvykle objevuje v průběhu prvního týdne od původní infekce a přibližně dva týdny před protilátkou IgG. Přítomnost IgM se však považuje za nejvýznamnější u pediatrické populace, u které se vyskytuje méně příležitostí k opakované expozici. U dospělých, kteří byli opakovaně infikování v průběhu několika let, nemusí být reakce IgM proti mykoplasmatickým antigenům příliš silná. V takovýchto případech vede opakovaná nákaza přímo k reakci IgG; proto negativní výsledek testu IgM nevylučuje akutní infekci. Když však k reakci IgM skutečně dojde, může přetrvat měsíce až roky po nákaze. V takovém případě pozitivní výsledky testu IgM nemusí odrážet aktuální ani nedávnou infekci.

Je prokázáno, že stanovení protilátek IgG je nezbytné, neboť u pacientů se nemusí objevit ani reakce IgM ani IgA. Reakce protilátky IgG se projevuje jako poslední a hladina IgG zůstává zvýšená alespoň po jeden rok po nákaze.

Zdroj: DiaSorin – Příbalový leták k metodě

 

Poznámky

NázevZkratkaJednotka
S-A-Mycoplasma pneu. IgGMP IgGarb.j.
S-anti-Mycopl. pn. IgG-čísl.MP IgG-čAU/ml
S-A-Mycoplasma pneu. IgMMP IgMarb.j.
S-anti-Mycopl. pn. IgM-čísl.MP IgG-čindex

Zdroj referenčních mezí: DiaSorin

 

Revize30. 7. 2024
Autor: Mgr. Markéta Tomšíčková
Tisk